עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

ינשוף - מעקב צריכת חשמל ביתי

15/02/2010 - 07:00


עמוד הקודם: הקדמה | המאמר המלא

 
 
 

המוניטור 

המוניטור הוא לב ליבה של המערכת, הוא זה שקולט את נתוני הצריכה מהמשדר המחובר ללוח החשמל ומציג את הנתונים.

התאמת המוניטור לקליטת האות מהמשדר דומה להתאמת מקלדת אלחוטית למחשב. לוחצים על הלחצן במשדר, לוחצים לחיצה ארוכה על הלחצן במוניטור, ממתינים כמה שניות וזהו.

 

ניתן לחבר למוניטור שנאי של 6V (לא מסופק עם הינשוף) או להפעיל אותו בעזרת סוללות (3 סולות AA המספיקות לזמן עבודה של 9-12 חודשים). כדי לחסוך בצריכת הסוללות, המשדר מעדכן את המוניטור אחת ל-10 שניות ולא באופן רציף.

המוניטור ניתן להעמדה על שולחן או מדף בעזרת רגליות נשלפות או לתליה על הקיר.

 

 

מידע ותפעול 

איזה מידע אפשר לקבל מהינשוף?

מעבר לכך שהינשוף "יודע" מהי צריכת החשמל שלי בכל רגע, הוא גם יודע לתרגם את המידע הזה ולספר לי כמה עולה\עלה לי השימוש שאני עושה\עשיתי בחשמל בבית. (לאחר שאני מזין לו את תעריף החשמל). בנוסף, מציג הינשוף את כמות גזי החממה המשתחררים לאטמוספרה ע"מ לייצר את כמות החשמל שאני צורך.

הינשוף מציג בצורה פשוטה עלהמסך מידע רב, אבל בעיקר עונה לשאלות - כמה......?

#

 

תצוגת המסך בנויה ממספרים המופיעים באופן מוגדל ובולט (מתפרסים על פני כחצי משטח המסך ותופסים את כל חלקו העליון). הם מתייחסים לנתוני הצריכה העכשווית ומשתנים באופן מיידי בכל פעם שמופעלים או נכבים מכשירי חשמל. היתרון בתצוגה הגדולה הוא שלא צריך לגשת אל הינשוף כדי לראות את הנתונים שמשתנים באופן מיידי. באופן זה ניתן להפעיל מכשירי חשמל מרחוק ועדיין לראות את הנתונים משתנים על המסך. כך אפשר בקלות ללמוד מהי הצריכה של כל מכשיר בפועל ומהי "תרומתו" לצריכת החשמל הכוללת בבית.

 

 

בחלקו התחתון של המסך מוצגים הנתונים המצטברים אודות הצריכה. בלחיצת כפתור ניתן לעבור במהירות בין תצוגת הנתונים הכללית\יומית\שבועית\חודשית וכו´. המוניטור מציג גם נתונים כלליים כמו תאריך ושעה ובנוסף את הטמפרטורה בסביבה. אני מוצא את זה שהמכשיר מצויד בחיישן טמפרטורה נוח לבחינת יעילות עבודת המזגנים\תנורי החימום בבית. אם ידוע שכאשר אנחנו מעלים מעט את טמפרטורת העבודה של המזגן, אנחנו יכולים להשיג חסכון משמעותי בצריכה שלו, אנחנו יכולים לעבור עם המוניטור מחדר לחדר (כזכור, הוא אלחוטי) ולבדוק בעזרתו את הטמפרטורה האמיתית באזורי הבדיקה ובהתאם את צריכת המזגן, כדי להגיע לתוצאה אידיאלית מבחינתנו.

צריחת חשמל
לא, זו לא טעות כתיב. הינשוף אכן יודע להתריע בקולו הצפצפני על כל חריגה בצריכת החשמל, כאשר כל שנדרש הוא להגדיר למכשיר את הרף המבוקש. למרות שהצפצוף חזק יחסית, הוא לא טורדני מדי. מדובר בסך הכל על 4 ביפים ארוכים שנועדו להסב את תשומת הלב אל המכשיר. במשך כל זמן החריגה, המספר המציג את הצריכה בפועל מהבהב על המסך.

ההמלצה שלי היא להגדיר רף נכון והגיוני. מי שמגדיר רף נמוך מדי עשוי לסבול מצפצופים חוזרים ונשנים ולבסוף הוא עתיד לנטרל את הפונקציה הזאת (בדיוק כמו שאנשים רבים שסובלים מהתראות שווא במערכת האזעקה, נוטים לנטרל את המערכת ולישון "בשקט").

מי אמר שינשופים זוכרים הכל?
אם רוצים להפיק מהינשוף את מלוא התועלת, חייבים להתייחס אל הזכרון שלו בזהירות הראויה. אם משהו בהגדרות או בתצוגה לא מסתדר, לא כדאי למהר וללחוץ על RESET מכיוון שיש לקחת בחשבון שלאחר הלחיצה הזכרון יתאפס, כל הנתונים הנצברים יימחקו וכל ההגדרות יחזרו למצב הגדרות היצרן.

בהחלפת סוללות, אין פגיעה בזכרון של הנתונים המצטברים ורוב הגדרות הצרכן נשמרות גם הן. עם זאת, כדאי לעבור על ההגדרות השונות לאחר החלפת הסוללות כדי לוודא שהנתונים אודות השעה, תעריף חברת החשמל ורף הצריכה נכונים.

זכרון סלקטיבי...
ניתן לבצע איפוס לנתונים המצטברים (לכולם או לחלקם). יכולת זו יכולה להתאים למי שמעוניין לבצע מדידה של צריכה חודשית או דו חודשית ולחשב עלויות בהתאם. בכל זאת לא הייתי ממליץ להסתמך על המכשיר הזה בלבד לחישוב עלויות החשמל לדירה מושכרת משתי סיבות:

  1. רמתה סטייה שלו ע"פ נתוני היצרן (RMS עדכני) היא בין 5%-10%.
  2. צריך להיות אמון מלא בין בעל הדירה לדייר, כי גם באמצע החודש אפשר לאפס נתונים...

עיצוב

אפשר לומר שהמראה של הינשוף לא ממש מעורר התלהבות. המסך מזכיר לי את התצוגה הדיגיטלית של משחקי הטטריס והפקמן של העשור הקודם (מה שהולך טוב מאד ביחד עם ה- BEEP הצפצפני של הלחצנים), כך שלא הייתי בוחר לתלות את המכשיר על הקיר בסלון.

יחד עם זאת, נראה שהושקעה לא מעט מחשבה על הפונקציונאליות בעיצוב הינשוף:

  • התצוגה הראשית גדולה ומציגה באופן ברור את נתוני הצריכה העכשוויים. למרות שהמכשיר כולל בתוכו המון פרמטרים ומספרים שונים,לא הלכתי לאיבוד ביניהם.
  • הרגלית הנשלפת נכנסת במלואה אל מאחורי המכשיר כדי לאפשר תליה על הקיר.
  • במכשיר יש בסה"כ 3 לחצנים. לכל אחד מהם תפקיד מוגדר, מה שהופך את השימוש במכשיר לפשוט מאד.

תאורה
למסך הינשוף אין תאורה בכלל. זה נראה אולי בהתחלה כמו חיסרון, אולם לאחר מחשבה קצרה, הסתדר לי בראש שמכשיר שתכליתו לסייע לנו בחסכון באנרגיה צריך גם לתת דוגמא אישית. התצוגה די בולטת ונראית היטב גם בחדר מעט חשוך וממילא אני לא מתכוון לקום בלילה כדי לבדוק את המצב במוניטור. מי אמר שינשוף אמור להיות ציפור לילה?

מחיר

עלות הינשוף היא 449 ₪ למערכת חשמל חד פאזית.
ניתן לרכוש בנפרד חיישנים לשתי פאזות נוספות בעלות של 78 ₪ לכל חיישן.

למי שמעוניין בהצגת כל הנתונים על מסך המחשב, אספר שליצרן יש מוצר המתחבר למחשב באמצעות USB (היבואן המקומי עדיין לא העלה אותו). מאחר ולא קיבלתי את המוצר הזה לבדיקה, לא אוכל להרחיב עליו מעבר לתמונה.

 

 

 

סיכום

אפשר לומר שהינשוף עונה על הציפיות ומבצע את תפקידו בצורה טובה. מידת החסכון שנוכל להשיג כתוצאה מהשימוש במכשיר תלויה בכל אחד מאיתנו - עד כמה אנחנו רוצים לגשת לינשוף, להיות מודעים וערים לנתונים שהוא מציג ולשנות לפיהם את הרגלי הצריכה.

בשורה התחתונה, הינשוף הוא כלי נוח למי שרוצה לעקוב אחר צריכת החשמל, ובמחיר סביר, מכיוון שהחזר ההשקעה מושג בתוך זמן קצר יחסית בשל הגברת המודעות שלנו לצריכת החשמל שלנו וכתוצאה מכך - לחסכון בחשמל.

להמשך דיון בנושא ה"ינשוף" - מעקב צריכת חשמל ביתי, לחץ כאן.

תודה למגה טל על השאלת המוצר לבדיקה

תודה ליועץ החשמל זיו שלום מחברת בראוו אינג´ על העזרה בבדיקת המוצר

< עמוד הקודם: הקדמההמאמר המלא


נושאים מקושרים

בית חכם
בית חכם
שליטה ובקרה
שליטה ובקרה


עוד מ: YossiFogel
תגיות


דרגת קושי: 2
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

4.0

בהקשר זה

 עוד על בית חכם


המאמר הפופולרי ביותר בתחום בית חכם:
ינשוף - מעקב צריכת חשמל ביתי
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht