עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

ינשוף - מעקב צריכת חשמל ביתי

15/02/2010 - 07:00


הקדמה | המאמר המלא | עמוד הבא: שימוש שוטף >

 
 
 

הקדמה 

ה"גל הירוק" הביאו אלינו לאחרונה עוד ועוד מוצרים "חוסכי אנרגיה" של יצרנים שונים, כדי שאנחנו כצרכנים נוכל לחסוך בחשמל ו"על הדרך" גם לשמור על הסביבה. מגוון המוצרים רחב מאד - החל מגלאים מסוגים שונים המבצעים כיבוי אוטומטי של מערכות הפועלות מבלי שנעשה בהן שימוש ועד למערכות ניהול ושליטה מתקדמות עם בקרה מרכזית.  

אנשי המכירות יודעים לדקלם בגאווה שהמוצר שלהם יכול להביא אותנו להתייעלות מקסימלית ולחסכון של עד 30% בצריכת החשמל או אפילו יותר.

לדעתי האישית, כל עוד נתון זה אינו בר מדידה, הרי שמדובר בסיסמאות מכירה ריקות מתוכן. היקף החיסכון המושג הוא אינדיבידואלי והוא בעיקר תוצר של הרגלי הצריכה שמתחילים דווקא בחינוך נכון ובשמירה על הכללים הבסיסיים, ורק אחר כך בהסתייעות במערכות ובכלי עזר שונים. כך, מנקודת המבט שלי, מי שמדבר במספרים ובאחוזים, צריך להביא הוכחות מתאימות והבעיה הגדולה כאן היא שדי קשה להביא נתונים אמיתיים הנוגעים לחסכון בצריכת החשמל, כי כאמור, הוא בעיקר פונקציה של השיפור ביחס להרגליו של כל צרכן. מעבר להרגליו של משתמש כזה או אחר, כשבאים לאסוף נתוני צריכה, יש לקחת בחשבון שבכל משפחה יכולים להיות מספר צרכני חשמל עם הרגלים שונים.

בבואנו למדוד את ההתייעלות, צריך להתחיל עוד לפני הרכישה של אותם מוצרים לחסכון באנרגיה. אם אנחנו רוצים להראות בצורה אמיתית וטובה את מידת השיפור, אנחנו צריכים לדגום באופן שווה את מצב צריכת החשמל לאורך זמן לפני השימוש בפתרון וכמובן לאחר התקנתו.

אמנם, לחשמלאים יש מכשירים (Power Meter) שיודעים להתחבר למעגלי החשמל ולמדוד את הצריכה בפועל, אך מעבר למדידה הרגעית, חשוב לאסוף נתוני צריכה לאורך זמן כדי ללמוד מהם ולהסיק מסקנות לגבי ההתייעלות הנדרשת.

כאן בא לעזרתנו מכשיר המדידה הביתי, הינשוף.

כשניסיתי לחשוב למה היצרן החליט לקרוא למוצר הבית שלו "ינשוף", לא יכולתי שלא להיזכר בפו הדב ובחבריו, שבכל פעם שנקלעו לסיטואציה שבה הם היו צריכים להתייעץ עם מישהו חכם, הם פנו אל הינשוף. הוא ישב לו שם, במרומי העץ, קלט את כל המתרחש וכמו חכם בלילה, הוא דיקלם להם את כל מה שהוא יודע.

כמו הינשוף המיתולוגי, גם המכשיר הזה יושב לו בשקט וקולט הכל על הצריכה שלנו בפועל. אחר כך הוא יודע לספר לנוב דיוק כמה צרכנו ומתי, מה המחיר שאנו משלמים על הבזבוז ומה ה"תרומה" שלנולסביבה בבזבוז הזה.

מבט ראשון והתקנה

אני חייב להודות שכשקיבלתי את הינשוף לבדיקה, הוא נראה לי כמו עוד גימיק שמעורר התלהבות חולפת. משהו במראה הפשוט של המוניטור ובפרסום ע"ג האריזה גרם לי מעט להנמיך את הציפיות שלי מהמוצר.

 

  

 

המארז כולל מוניטור, משדר (עם מתקן לתליה על קיר), חיישן לחיבור לפאזה, 3 סוללות למוניטור ו-3 למשדר), מדריך למשתמש והוראות התקנה.

במדריך למשתמש מצאתי גם רשימה של  10 כללי זהב לחסכון בחשמל.

   

ההתקנה פשוטהלמדי. החיישן בצידו האחד מתחבר בקלות לפאזה בלוח (יש לציין שההנחיות מחייבות חשמלאי להתקנת החיישן בלוח, בהתאם לחוקי המדינה) בעזרת התפס.

 

 בצידו השני של החיישן קיים מחבר המתחבר למשדר, שניתן לתליה על הקיר.

למרות שהמוצר מסופק עם חיישן לפאזה אחת, ניתן לחבר למשדר חיישנים משלוש פאזות. מאחר והרוב המוחלט של הבתים נבנים כיום עם מערכת חשמל תלת פאזית, הייתי מאד רוצה למצוא כבר בערכה הבסיסית חיישנים ל-3 פאזות, למרות שאפשר לומר שמי שעדיין מחובר לפאזה אחת לא צריך לשלם יותר על המוצר.

 

תפקידו של המשדר הוא להעביר את הנתונים למוניטור בתדר רדיו (433Mhz) בטווח של עד 30 מ´ (באזור פתוח). המשדר עצמו לא מאחסן נתונים.


הקדמה המאמר המלא עמוד הבא: שימוש שוטף >


נושאים מקושרים

בית חכם
בית חכם
שליטה ובקרה
שליטה ובקרה


עוד מ: YossiFogel
תגיות


דרגת קושי: 2
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

4.0

בהקשר זה

 עוד על בית חכם


המאמר הפופולרי ביותר בתחום בית חכם:
ינשוף - מעקב צריכת חשמל ביתי
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht