עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

הדפסה תלת מימד במתכת. זה אפשרי?

02/12/2015 - 07:00 
 
 

כידוע לכם, כל כתבי האתר הם מתנדבים ובעלי מקצועות חופשיים, אולם אני מכיר את עולם ההדפסה הדיגיטאלית היטב מאחר ובעבר עסקתי שנים רבות בייצור ובפיתוח של מדפסות דיגיטאליות ומאז אני עוקב באדיקות אחר ההתפתחויות בתחום זה.

לאחרונה גיליתי כי חברת ההזנק הישראלית Xjet עומדת לגרום למהפכה בעולם הדפסות התלת מימד, כאשר תשיק מדפסת תלת מימד אשר תבצע הדפסות באמצעות חומר על בסיס מתכת נוזלית, להבדיל ממדפסות העושות שימוש בחומרים על בסיס פלסטי.

חברת Xjet, המנוהלת על ידי שני יוצאי חברת Object, פיתחה ראשים להדפסה עבור מדפסות באמצעות מתכת נוזלית, תוך שימוש בטכנולוגיית Nano Metal Jetting לשם הדפסת תלת מימד של חלקי מתכת.

שימוש בפתרון של הדפסה בדיו מתכתי יביא להוזלת הייצור של חלקי מתכת בכמויות קטנות וגדולות כאחד, כי כך לא יהיה צורך ליצור תבנית לדגם ראשון לבדיקה, תהליך בייצור שבדרך כלל מהווה ההוצאה הגדולה ביותר.

הדיו המתכתי המיוחד של Xjet מורכב מננו חלקיקים מתכתיים המשומרים בתמיסה נוזלית מיוחדת העוטפת אותם במחסנית, המוחדרת לתוך ראש ההדפסה של המדפסת.
לדברי נציג החברה, הדיו המתכתי הראשון יהיה מבוסס מתכת פלדת אל-חלד ובהמשך ישתמשו במתכות נוספות.

באתר החברה ניתן להיווכח כי החידוש שהיא מפתחת יביא לרמה חדשה של תפוקה ומהירות של הדפסה בתלת מימד, לדיוק עד לרמה של הפרטים הקטנים, לרמת גימור וחלקות של פני השטח, לפשטות ולבטיחות לשימוש, הכל יחסית לתהליכים המסורתיים הקיימים היום.

במהלך הרבעון השני של שנת 2016 תיוצר כבר המדפסת הראשונה עם ראשי ההדפסה החדשניים האלה והפתרון יוצג בחודש אפריל 2016 בכנס AMUG) Additive Manufacturing Users Group).

לדעתי שימוש במדפסת תלת מימד על בסיס דיו מתכתי יהפוך את תהליך ייצור הדגם הראשוני וגם את היצור סידרתי של המוצרים לתהליך מהיר וזול יותר מכל פתרון אחר, המוצע כיום בשוק.

לפתרון זה שימושים רבים נוספים, כי בנוסף להדפסת חלקי מתכת שונים ומגוונים על פי דרישה, ניתן יהיה, למשל, לייעל ולהוזיל תהליכי יצור אחרים, על ידי ייצור כלי העזר בקווי הייצור (Jigs & Fixtures) לתעשיות הרכב, העץ, האלקטרוניקה ועוד.

לדוגמה: רוב היצרנים משתמשים מאז ומעולם ב- Jig, ככלי עזר המספק הדירות ודיוק בתהליך הייצור של מוצרים (בדרך כלל לאלה המיוצרים בעיבוד מתכת, עץ או פלסטיק). בשימוש בפתרון הנ"ל ניתן לסייע ולתמוך בביצוע פעולות מדויקות שבני אדם או מכונות אינם מסוגלים לבצעם ללא כלי עזר מיוחד זה. באמצעי הייצור הקונבנציונאליים, אורך ייצור ה- Jigs זמן רב והם גם מאוד יקרים לייצור.

דוגמה נוספת לשימוש בפתרון של הדפסה בתלת מימד ודיו מתכתי הוא עבור מכונאי רכב או כל מי שמרכיב ומשפץ מכוניות מיוחדות ועתיקות שעל פי רוב קשה להשיג חלקים עבורן.

Xjet – הדפסה תלת מימד עם דיו על בסיס מתכת נוזלית

אני מניח כי בעלי בתי המלאכה לחריטה ועיבוד מתכות, יעברו הסבה מקצועית למתכנני הדפסות בתלת מימד, כי נראה שבעתיד הלא רחוק יעבור תהליך הייצור מהמחשב ישירות למדפסות ולא למחרטות, בדומה להדפסה של מסמך לאחר כתיבתו במעבד תמלילים.

טרם פורסמו פרטים לגבי מחירה הצפוי של המדפסת, אך ידוע כי טווח המחירים של מדפסות תלת מימד (לחומרים פלסטיים) המיועדות להדפסות באיכות גבוהה נע החל מ- 6,000 דולר עבור מדפסות low end, החל מ-20,000 דולר למדפסות Mid Range והחל מ- 200,000 דולר עבור מדפסות High End.

אולי בפורים הבא נוכל להדפיס לעצמנו תחפושת של C-3PO ושל R2-D2, הרובוטים הנודעים מסדרת סרטי "מלחמת הכוכבים".


לדיון בנושא: הדפסה תלת מימד במתכת. זה אפשרי?


עוד מ: zviwr
תגיות

דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 עוד על בית + ניידים


המאמר הפופולרי ביותר בתחום בית + ניידים:
הדפסה תלת מימד במתכת. זה אפשרי?
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht