עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

בניית NAS\מאגרשת DIY ושימוש ב-unRAID - לא מסובך כמו שחשבתם

26/01/2011 - 07:00


הקדמה | המאמר המלא | עמוד הבא: מפרט וכוננים >

 
 
 

הקדמה

מהפכת המדיה הדיגיטלית, מזרימדיות ומחשבי הקולנוע הביתי יחד עם הכניסה החזקה של תוכן בהפרדה גבוהה יצרו צורך חדש של מקום לאחסון. קיים הגיון ביצירת מתקן אחסון אחד לכל בני הבית כי המכשיר דואג לשרידות המידע, חוסך בחשמל ומנהל נכון יותר את המידע הזורם ברשת הביתית. נושא השרידות מקבל חשיבות יתרה נוכח הכfמויות האדירות של מדיה דיגיטלית שאנו צוברים, ותמונות מחיינו נערמות בספריות דיגיטליות ובהרבה מקרים אנו כלל לא מדפיסים אותן.
לא רחוק היום בו אנשים יחזיקו ברשותם מספר מזרימימדיות בסלון, בחדר שינה וגם אצל הילדים. פריסה כזו דורשת לאחד את המידע במקום אחד ולשלוף אותו דרך הרשת, וכאן נכנס לפעולה המאגרשת, NAS באנגלית (Netwok Attached Storage).


המאגרשת שבניתי. לידו - בקבוק שתייה של 1.5 ליטר

במקביל למאגרי רשת יעודיים כמו ה- +Synology DS411, ישנם פתרונות ליישום דומה על גבי מחשב, ישן או חדש, המשמש בעצם כשרת למטרת אחסון מידע. היות ואין צורך בכוח עיבוד רב לביצוע הפעולות, רכיבי המחשב יהיו זולים יחסית.
יישום שכזה מוזיל משמעותית את העלות הכוללת וניתן להגיע להוזלה של עד כ-50% במחיר, כפי שנראה בהמשך. ההוזלה משמעותית אף יותר אם לוקחים בחשבון כי במאגרשת לשוק הביתי מספר הכוננים קבוע מראש (בד"כ 4) ואילו בפתרון מבוסס מחשב אין מספר מוחלט, המחשב דינמי וניתן לשינוי בכל עת בעלות פחותה משמעותית, ולכן החיסכון בטווח הרחוק גדל.

סקירה זו מתמקדת בפתרון למשתמש הביתי אשר צורך מדיה. לא מדובר על הפתרון הכי מהיר שיש אלא לפתרון אשר מבצע את העבודה, נוח ליישום, מאפשר הרחבה עתידית במינימום השקעה ומוזיל את העלות הכוללת באופן משמעותי.

פתרונות התוכנה הפופולאריים כיום בתחום הינם OpenFiler, unRaid, ו-FreeNAS.

unRaid

בסקירה זה נתמקד במערכת אותה בחרתי, שהיא ה-unRaid גרסא 4.5.6. למרות שמערכת זו אינה חינמית בגרסאותיה המתקדמות היא מיועדת לאחסון מדיה ונפוצה בקרב משתמשי המדיה סנטר/מזרימדיות.
למערכת יתרונות בתחומים הנוגעים בעיקר למשתמש הביתי, המערכת נמצאת בפיתוח ושיפור מתמיד, קיימים מספר רב של תוספים לשיפורה וישנה קהילה פעילה לייצור תוספים.
המאפיינים הבולטים של המערכת הם:

 • שילוב של כוננים בעלי מהירות, ממשק וגודל שונים
 • מערכת הקבצים (ReiserFS) ניתנת לקריאה בחלונות (לאחר התקנת מנהל התקן)
 • שחזור קל מאסון
 • התקנה קלה ותמיכה נרחבת

רקע

מערכת ה-unRaid מבוססת על פתרון יחודי ואיננה RAID קלאסי, כאשר שאר המערכות הינן מבוססות RAID 5.
הטכנולוגיה של unRaid דומה לטכנולוגיית RAID 3/4, כלומר בפועל כל יחידת מידע תישמר על כונן פיזי אחד ולא תיפרס על מספר כוננים וכונן הזוגיות הינו כונן אחד אשר מיועד מראש לעניין.

חשוב לציין ש-UnRaid אינה מערכת המיועדת לחברות וארגונים, ביצועי המערכת יהיו בהכרח איטיים יותר ממערכת מקבילה בתצורת RAID5 וזאת עקב שיטת יישום השרידות של המערכת.
בכתיבה למערכת UnRaid כאשר מופעלת שרידות מתבצעות בפועל 4 פעולות I/O ולכן התהליך איטי יותר, 4 הפעולות הן קריאה מהכונן שכותבים אליו, קריאה מכונן הזוגיות, כתיבה לכונן שכותבים אליו, חישוב הזוגיות מחדש וכתיבתה לכונן הזוגיות באם צריך.
בקריאה קוראים מכונן אחד בלבד ולכן המהירות תהא המקסימום של הכונן בעוד ב-RAID5 קוראים במקביל ולכן הביצועים מהירים יותר ממהירות הכונן עצמו.

בתמורה נקבל חסכון משמעותי בחשמל, גישה לקריאה של קובץ תפעיל כונן אחד בלבד ולכן כל האחרים יישארו סטטיים ולא יסתובבו. כמו כן, נשמור על המארז קריר יותר ושקט ועל אורך חיי הכונן.
ניתן לחשוב על זה כעל מכונית משפחתית מול מכונית ספורט. המכונית המשפחתית תספק ביצועים סבירים שמתאימים לרוב האוכלוסייה בעוד מכונית הספורט תספק ביצועים יותר טובים אך עלויות התפעול שלה יהיו יקרות יותר.
מערכת unRaid מתאימה בעיקר למשתמשים ביתיים. המאפיין העיקרי של מערכות ביתיות הוא "כתוב פעם אחת, קרא הרבה פעמים", מה שמאוד מתאים לשימוש כשרת מדיה ביתי.

חסרונות:

 • גישה זו הינה איטית יותר מגישת RAID 5. הדבר מתבטא בעיקר בכתיבה למערך, בניה מחדש של כונן הזוגיות, חישובים נוספים ביצירת זוגיות ועוד.
 • כונן הזוגיות עובד קשה יותר באופן יחסי לשאר הכוננים. המשמעות היא קיצור חייו של הכונן ביחס לשאר הכוננים במערך, וחסרון זה אופייני גם למערכי RAID שלא משתמשים ב-Stripping.

יתרונות:

 • במקרה של תקלה ב-2 כוננים או יותר לא יהיה אובדן של כל המידע, וזאת בניגוד למערכת מבוססת RAID 5. יתרון זה הינו משמעותי למשתמש הבייתי שלא עוקב באופן רציף 24 שעות אחר המערכת וזה בעצם אומר שהשרידות גבוהה יותר.
 • חסכון בחשמל והארכת חיי הכוננים. כל קובץ נשמר על כונן פיזי אחד וקריאה מכונן אחד בלבד מאפשרת SpinDown של הכוננים האחרים.
 • שילוב של כוננים בעלי מהירות, ממשק וגודל שונים מאפשרים למשתמש ביתי שאגר במהלך השנים מספר כוננים קשיחים לצרף אותם למאגר אחד ובכך להוזיל עלויות.
  יתרה מכך, אפשרות זו יוצרת מצב בו שדרוג אינו מטלה מסובכת, והוספה של כונן קשיח חדש בעל נפח שונה או ייחודי (כמו למשל של 3TB) דורשת חיבור פשוט. מצאתם כונן ישן שנמצא בבוידם? אין בעיה! מחברים בזריזות ומפעילים - ההיפך המוחלט מהוספת כונן למערך ב-RAID5.
 • העובדה כי מערכת הקבצים קריאה בחלונות יחד עם העובדה כי כל קובץ מאוחסן על יחידה פיזית אחת מאפשרת פירוק של המערך בקלות וביעילות לעומת RAID5 שם התהליך עלול להיות ארוך ומסובך.

כל הסיבות שצויינו ביתרונות מאפשרות חסכון בזמן בכל מיני משימות שנתקלים בהן במהלך השימוש במערכת.

רשיונות

ל-unRaid קיימים שלושה סוגי רישיונות:

 • גירסת BASIC - גרסא זו ניתנת להורדה ללא תשלום, מספקת תמיכה ב-3 כוננים כאשר 2 כוננים ישמשו לאחסון ואחד ישמש ככונן הזוגיות.
  גירסה זו לא תומכת בשימוש בכונן Cache ולא תומכת באבטחה ברמת משתמש.
 • גירסת PLUS - מחיר $69, מספקת תמיכה ב-6 כוננים כאשר 5 כוננים ישמשו לאחסון ואחד ישמש ככונן הזוגיות. גירסה זו תומכת בשימוש בכונן Cache ובאבטחה ברמת המשתמש.
 • גירסת PRO - מחיר $119, מספקת תמיכה ב-20 כוננים כאשר 19 כוננים ישמשו לאחסון ואחד ישמש ככונן הזוגיות. גירסה זו תומכת בשימוש בכונן Cache, אבטחה ברמת המשתמש ו-Active Directory.

ניתן לשדרג מגרסאת PLUS לגרסאת PRO בכל שלב בעלות של 59$.

נכון למועד כתיבת המאמר קיימת הנחה של 10$ ברכישת רישיון, הנחה זו קיימת כבר מספר חודשים.


הקדמה המאמר המלא עמוד הבא: מפרט וכוננים >


נושאים מקושרים

בית חכם
בית חכם
4K ו-UHD
4K ו-UHD
HTPC
HTPC
עשה זאת בעצמך
עשה זאת בעצמך
רשת ואינטרנט
רשת ואינטרנט


עוד מ: shlomiassaf
תגיות


דרגת קושי: 5
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0
(3) הצבעות

בהקשר זה

 עוד על רשת ואינטרנט


המאמר הפופולרי ביותר בתחום רשת ואינטרנט:
מדריך להגדרת Netflix בעזרת שירות VPN
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht