האתר שלנו מבוסס על פרסומות. ללא פרסומות לא נוכל להתקיים כלכלית.
כנראה שנעשה שימוש בדפדפן שלך בחוסם פרסומות אשר פוגע בנו כלכלית
אנחנו מבקשים שתוסיף אותנו לרשימה הלבנה Whitelist בתוסף חוסם הפרסומות שלך

תודה והמשך גלישה נעימה באתר!


עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG
google bookmarkסימניית גוגל

מאמרים מהקבוצה

Sensative - הגלאי שלא מתגלה

מאת: קלוד בן שאול
11/04/2016 - 10:00 
 
 

הקדמה

אחת החברות החדשות המצטרפת השנה למעגל ספקיות מוצרי Z-Wave היא חברת Sensative משוודיה, למעשה היא כל כך חדשה בתחום שנכון לזמן כתיבת המאמר, יש סיכוי רב שהצבע טרם הספיק להתייבש על קירות משרדיה, כל זאת לא הפריע לה לעורר עניין רב בזכות הרעיון החדשני שהיא הציגה. עיניין שמשך את תשומת ליבי במהלך 2015 כששמעתי לראשונה על החברה ועל המוצר שהיא ביקשה לפתח דרך Indiegogo, אתר גיוס המימון המתחרה ל KickStarter הידועה יותר.

הקמפיין ב- Indiegogo הציג גלאי לפתיחת חלונות ודלתות המבוסס, כמו מוצרים רבים אחרים בשוק, על טכנולוגיית Z-Wave Plus. מה שייחד אותו היה הייתה השאיפה לפתח גלאי בלתי נראה, או לכל הפחות דק דיו שניתן יהיה להסתירו בקלות ולהעלים אותו מהעין.

 

Sensative - הגלאי שלא מתגלה

תחילה דובר שגלאי הפתיחה ישולב גם עם מד טמפרטורה, אבל אפשרות זו נזנחה במהלך הבאת הרעיון לכדי מוצר מוגמר.  בסופו של דבר הם הוציאו לשוק גלאי שכל עוביו הוא 3 מ"מ. זה לכשעצמו היה ייחודי דיו כדי שאדם כמוני, אחד שתמיד אהב לעשות דברים שונים, ירצה לבדוק במה דברים אמורים וכך, לאחר מספר שבועות, קיבלתי דרך הדואר מעטפה מרופדת ובתוכה הגלאי. 

מה באריזה

לי היה ברור מרגע שראיתי את האריזה שמדובר במוצר סקנדינבי. העיצוב ובחירת הצבעים מזכירים מאוד קווים של מוצרים אחרים שמוצאם מארצות הצפון. לא שיש לי ציפיות לראות את הפריט על המדפים ב IKEA, אבל הוא לא ירגיש שם זר וזה בהחלט לא אמירה שלילית.

 

Sensative - הגלאי שלא מתגלה

 

הצצה בגב האריזה תבהיר לנו שאכן מדובר במוצר המתבסס על טכנולגיית ה Z-Wave Plus העדכנית יותר ולא על "סתם" Z-Wave.

Sensative - הגלאי שלא מתגלה

 

עם פתיחת האריזה נגלה שמוטיב צבעי הפסטל חדר גם פנימה ושיש באריזה חריצים ל- 3 גלאים (Strips) אבל רק אחד מהם נוכח. זו לא טעות באריזה היות ואותו קרטון משמש גם למארזים של 3 שכרגע אינם מופצים.

Sensative - הגלאי שלא מתגלה

 

בגב ה- Strip מודבקים שני מגנטים קטנים. אחד קטן ועגול שישמש אותנו בהמשך כמתג להפעלת ה- Strip ומגנט שני, הפעם מלבני, היוצר את חלקו השני של הגלאי ה- Magnetoresistive (אל חשש מיד אסביר) המהווה את לב ה- Strip.

אותו גב משמש גם כתחתית הלוח האלקטרוני שעליו נמצאים הרכיבים, כך שעדיף להמנע מבדיקת גמישות ה- Strip וקשיחות המארז שלו.

Sensative - הגלאי שלא מתגלה

 

זהו, לא נותר עוד דבר באריזה, מלבד דפי ההסבר, אחריות והאזהרות הרגילות שאי אפשר בלעדיהן. אין סוללות, אין שקעי חיבור ואין אנטנות. ה- Strip הוא המוצר המלא, ללא תוספות וללא אביזרים נלווים.

 

פינת הטכנולוגיה

מי שלא מתעניין כיצד המוצר עובד וממה הוא מורכב מוזמן לדלג לפרק הבא שבו נסביר כיצד מתקינים ואיך מעלימים את ה- Strip, בחיי שאני לא אעלב.

כפי שציינתי מקודם, הגלאי עליו מבוסס ה- Strip הוא Magnetoresistive sensor שלהבדיל מגלאים אחרים, כמו הגלאי של Fibaro למשל, המשתמשים ב- Reed פשוט, אין בו רכיב מכאני הדומה לטרמוסטט חשמלי. במקום זאת משתמשים בתכונה של חומרים מסויימים לשנות את ההתנגדות החשמלית שלהם בהתאם לנוכחות שדה מגנטי ולכן, למרות הדמיון שבתצורת של גלאי + מגנט, מדובר כאן במוצר שונה לחלוטין.

הויתור על רכיב מכאני היה אחד הגורמים שאיפשרו את דקיקות ה- Strip וזאת יחד עם תכנון הנדסי שניצל היטב את הנסיון של מקימי החברה שהגיעו מתעשיית הטלפוניה הסלולארית, הביא לכך שהם הצליחו לייצר מוצר שהוא גם דק, גם קשוח דיו כדי שניתן יהיה להתקין אותו בסביבה חיצונית ובנוסף מצוייד בסוללה (לא נטענת) האמורה להחזיק עד ל 10 שנים.

Sensative - הגלאי שלא מתגלה

ה Strip הוא אביזר קצה שקיבל הסמכה ל Z-Wave Plus. לפי הערכה שלי, שייתכן מאוד והיא שגויה, קיים חוסר בהירות מסויים בנוגע לטיב אותה אסמכה כי יצא לי כבר לשמוע שלא כדאי לרכוש אביזרי קצה שהם "רק" Z-Wave בגלל שהתקשורת שלהם פחות מאובטחת.

ברם, קריאה באתר ארגון ה Z-Wave מבהיר שמדובר בהסמכה המתבססת על המצאות רכיבי Z-Wave מדור חמישי. היתרונות כוללים:

  • חיסכון של עד 50% בצריכת החשמל
  • שיפור הטווח בעד 67%
  • הרחבת רוחב הפס בעד 250%
  • שילוש מספר תדרי ה RF להגברת חסינות בפני רעשים והרחבת רוחב הפס
  • הצגת אפשרות חדשה של צרוף אוטומתי של אביזרים לרשת (Plug-n-Play Networkwide Inclusion)
  • שיפור ביכולת הריפוי העצמי של הרשת
  • תקינה חדשה לקבלת עדכוני קושחה OTA
  • שיפור בקליטת מידע מהרכיבים לאימות בסיסי הנתונים לצרכי תקינה ואסמכה.

כפי שרואים, אין בתקן Z-Wave Plus שום חידוש בנוגע לפרוטוקול התקשורת ולאבטחת הרשת. נהפוך הוא, יש בהמשך מספר הדגשות המאשרות את התאימות המלאה של אביזרי Z-Wave Plus עם יתר קהילת ה Z-Wave.

 

התקנה והפעלה ראשונית

ה- Strip מגיע מהמפעל במצב Auto-add, מה שאמור להקל על תהליך ההוספה והצרוף לרשת ה Z-Wave. אני משתמש בביטוי "אמור" כי תהליך ההוספה, הידוע גם כ inclusion, התגלה עבורי כארוך, מייגע ורצוף תקלות.

לפי חוברת המפעיל וההנחיות באתר ה Z-Wave Alliance, התהליך היה אמור להיות פשוט ומהיר. מפעילים את הבקר הראשי במצב Add Mode, מסירים את המגנטים מתחתית ה- Strip והיתר מתבצע באופן אוטומאטי. רק שאצלי זה מעולם לא קרה וניסיתי כבר עם שני Strip נפרדים. הסיבה לכך היא שה- Strip אוהב לנמנם כדי לחסוך סוללה והוא לא תמיד זמין כשהבקר מחפש אותו. זה קורה גם כשרוצים לשנות פרמטרים כדי להתאים את ה- Strip למערכת הבית החכם. את הפתרון מצאתי בסוף כשבצעתי הוספה ידנית הדורשת להעיר את ה- Strip מתנומת החורף שלו. את הניעור מבצעים על ידי הצמדת המגנט העגול לקצה המעוגל ב- Strip, המתנה להדלקות הנורה הירוקה, הרחקת המגנט וחזרה על הפעולה 3 פעמים תוך 10 שניות.

מרגע שה- Strip התעורר והבקר נמצא במצב Add Mode, ההוספה תתבצע ותאושר על ידי ה- Strip דרך הבהוב ארוך של אותה נורה ירוקה הנמצאת במרכז הלוגו העגול. למה אני טורח לציין את מיקום הנורה? כי היא די חלשה וקל לפספס אותה. כמו כן העסק של ההצמדת והרחקת המגנט לא תמיד עובד ודורש הרבה התמדה וסבלנות ולו רק בגלל שהמגנט קטן וקשה לאחיזה. אני אישית  חשתי שזה די מייגע ושיש כאן בהחלט מקום לשיפור.

החברה הפיקה סרטוני הדרכה ואני מתכבד להביא לפניכם את הסרטון הנוגע להוספה הידנית ושם תוכלו גם להיווכח שהאור של ה- Strip "שופר" באופן ניכר בעריכה.

 

בשלב הבא צריך לבדוק את תקינות הגלאי והתקשורת שלו עם הבקר. לצורך כך יש להשתמש במגנט המלבני, להצמיד אותו ל- Strip ולבדוק כיצד הבקר מגיב כאשר מצמידים או מרחיקים את המגנט. כמובן שלבקרים שונים יש דרישות שונות ובחלק מהמקרים תצטרכו לשנות פרמטר אחד או שניים בבקר. יש טבלת תאימות באתר החברה, המובאת כאן, ויש גם אזכור ל Vera הנפוץ בקרב המשתמשים בארץ. 

Sensative - הגלאי שלא מתגלה

 

חיפוש קטן בפורומים גילה לי שעבור OpenHab צריך לשנות את ערכו של פרמטר מספר- 1 ל- 0 כדי לקנפג אותו כחיישן בינארי, פעולה שכמובן דרשה להעיר את ה- Strip פעם נוספת. לשמחתי בזה תמו תלאותי ומאותו רגע הבחנתי שהגלאי והבקר מנהלים מערכת יחסים הדוקה ואמינה גם ללא התערבות נוספת מצידי.

בוודאי הבנתם שאת כל התהליך יש לבצע לפני שמחברים את הגלאי למקומו הקבוע, מה שמשאיר לרובכם מספיק זמן לבדיקת תאימות הדלתות, החלונות והמשקופים בבית. כאמור, עובי ה- Strip הוא 3 מ"מ בלבד והעובי של המגנט זניח למדי. הבדיקה שערכתי בביתי מצאה מרווח מספק להסתרת ה- Strip בכל המשקופים בדלתות הפנים. מאידך, הדלתות והמשקופים החיצוניים התגלו בדיעבד כסוגיה שונה לחלוטין.

הסתרת ה- Strip בין המשקוף לדלת ההזזה המובילה למרפסת התגלתה כבלתי אפשרית, הן בגלל המרווח הצר והן בשל מסגרת האלומיניום שחסמה את השידור מהגלאי. היות ותכנון המוצר דורש שהמגנט יוצב מעל ל- Strip ולא בצידו, זה כבר דורש תכנון קפדני והכנות מקדימות אם רוצים להתקין את ה- Strip בחלק החיצוני של כל משקוף. לצערי מצאתי שכל התכנונים שלי היו לשווא כי מהרגע שה- Strip הוצמד למשקוף מאלומיניום התקשורת עם הבקר פסקה. החברה עצמה מציעה שלא להשתמש במוצר עם משקופים הבנויים ממתכת וכאן אני נאלץ להודות בצדקתם.

נשארה אם כך האפשרות לשימוש ב- Strip עם משקופים מעץ או מפלסטיק. לדעתי משקופי פלסטיק מאוד נדירים בארץ והשימוש העיקרי במשקופים מעץ הוא ברובו לדלתות פנימיות, או כמו במקרה שלי - דלת המובילה למרפסת שירות.

חלקו התחתון של ה- Strip מוגן ברצועת פילם פלסטי שהסרתו תחשוף את הדבק הדו צדדי המשמש להדבקת ה- Strip למקומו הקבוע. אני בחרתי להשתמש בחלקו העליון של שפת הדלת ולהדביק את המגנט על המשקוף מעליו. התוצאה היא הסתרה מושלמת של ה- Strip והפיכת הגלאי לבלתי נראה בעליל.

Sensative - הגלאי שלא מתגלה

 

רק חדי עין יבחינו בנוכחות המגנט הקטן והשטוח שהודבק בפינה הפנימית העליונה של המשקוף (אפשר גם לצבוע אותו).

Sensative - הגלאי שלא מתגלה

 

את הגלאי השני שרכשתי התקנתי הפעם על צידו הפנימי של משקוף אחר בצד השני של הבית. גם כאן, למרות שהגלאי כביכול חשוף למבט העוברים ושבים, קל מאוד להתעלם מקיומו.

 Sensative - הגלאי שלא מתגלה

 

מי שרוצה באמת להעלים את הגלאי יכול לצבוע אותו בצבע התואם למשקוף. החברה מזהירה רק שעדיף להשתמש בצבעים המבוססי מים כדי למנוע איכול של הפלסטיק במארז החיצוני.

 

ביום יום וסיכום

אז זה באמת עובד? בהחלט כן. בשבועות שחלפו, שני הגלאים מדווחים בנאמנות על כל פתיחה או סגירה של הדלתות. שילוב הסטאטוס שלהם בתרחישים או יצירת הפעלות מוגבל רק בכושר ההמצאה ותכנות שלכם או ביכולות הבקר בבית. האמת היא, שאין פה מה לדווח: מרגע שההתקנה הסתיימה ניתן לשכוח מה- Strip וכך צריך להיות.

הסוללות של ה- Strip למעשה יצוקות לתוכו ואינן ניתנות להחלפה. החברה טוענת למשך חיים של כ 10 שנים, אך החברה עצמה קיימת פחות מ 3, כך שקשה לטעון שהצהרה זו מגובה בהרבה ניסיון. מאידך, בקצב ההתקדמות בתחום האוטומציה הביתית, סביר שבעוד פחות מ 10 שנים המוצר עצמו יהפוך או למיותר או לזול במידה כזו, שהחלפתו תתבצע כלאחר יד וללא פגיעה בכיס.

אז זה בכל זאת שווה? כן...לא...אולי. נתחיל בנימוקים בעד: קודם כל זה פלא הנדסי. מספיק להחזיק אותו ביד כדי להבין שזה באמת מוצר איכותי ומתוכנן היטב. זה באמת בלתי נראה וגם כשאפשר לראות אותו, הוא לא פוגע באסטטיקה של הבית כמו הגושים המשמשים היום כגלאי פתיחה. זה גם מוצר אמין. אין בו חלקים נעים או מכאניים והאריזה אטומה דיה כדי שניתן יהיה, בתיאוריה, להתקין אותו על משקוף חיצוני. הנימוק האחרון פונה יותר לרגש מאשר לשכל: זה מוצר שהוא cool מאוד.

אז למה לא בעצם? קודם כל כי זה לא עובד כאשר רוצים להשתמש בו לניטור פתיחת הדלתות החשובות ביותר בבית. המגבלה לגבי משקופי מתכת כנראה חלה גם על המשקופים של דלתות פלדלת ובוודאות שזה מקשה מאוד את ההתקנה על משקופי אלומיניום של דלתות הזזה וחלונות. זה גם קצת יקר האמת. אני יודע שיקר או זול הם מושגים יחסיים אבל גלאי פתיחת דלת של Fibaro עולה הרבה פחות וכנראה שעובד לא פחות טוב. אני רכשתי את הגלאי הראשון ישירות משוודיה ואת השני מאותו אתר בממלכה המאוחדת שכולנו כל כך אוהבים להיעזר בו כדי לעקוף את התקנות המטופשות בארץ ואתם מוזמנים לבדוק בעצמכם.

אוקיי, אז למה אני לא מוכן לתת חוות דעת סופית? כי לדעתי זה פתרון לגיטימי לחלוטין למי שרוצה להרחיב את יכולת הניטור גם לדלתות פנימיות, או למי שחשובה לו גם האסטטיקה, או למי שתוספת המחיר לא מרתיעה יותר מידי. אני נופל בקטגוריה הזו אבל אני חושב שבנושא זה אני, באופן לא מפתיע, במיעוט. 


לדיון בנושא: Sensative - הגלאי שלא מתגלה
עוד מ: catskinner
תגיות

דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 עוד על בשיתוף עם HTHome


המאמר הפופולרי ביותר בתחום בשיתוף עם HTHome:
מטען USB לקיר של חברת וויסבורד
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht